Co se děje v Sazené … leden 2010

Naši milí přátelé a návštěvníci, uběhl další měsíc a jakkoliv pro nás byl hektický či naopak ubíhal pomalu, tak čas plyne stále stejným tempem a jen my sami mu dáváme impuls, aby pro nás běžel pomalu či rychle. Možná Vám to přijde jako trocha filozofování, ale když jsme začali psát tyto pravidelné měsíční příspěvky, tak jsme ani netušili, že se pro nás v jakkoliv hektickém čase, stanou jakýmsi časem oddechu a rozjímání. Najednou si uvědomujeme, že plno věcí, které nás trápí jsou jen maličkosti a naopak objevujeme, že ty opravdu důležité věci jsou někde jinde. A tím nejdůležitějším pro nás v našem malém muzeu jste Vy! Každý z Vás, který navštíví naše muzeum nebo naše webové stránky! Často se nás ptají, proč svůj volný čas a naše peníze věnujeme tomu malému ,,domečku“ v té malé vesničce jménem Sazená a odpověď je jen jedna. Jste to Vy! Pro Vás se snažíme pracovat na tom, aby naše muzeum stálo za to navštívit. Moc Vám děkujeme za Vaší přízeň, bez Vás by totiž žádné Pevnostní muzeum v Sazené neexistovalo! I když se snažíme ze sebe vydat to nejlepší, tak stejně se nemůžeme vyvarovat chyb, větších či menších nedostatků. Prosíme Vás proto o shovívavost.

A na čem jsme v měsíci lednu pracovali? Jednou ze stěžejních událostí byl zimní otevírací den (23.ledna). I přes nepřízeň počasí a velký mráz se otevírací den podařil. Sami se můžete podívat na fotogalerii z tohoto dne (více). Tento den jsme využili k premiéře našich nových suvenýrů. Získali jsme větší množství prvorepublikových mincí a poštovních známek a tak jsme se rozhodli Vám je nabídnout jako malý suvenýr přenesený z prvorepublikového Československa do dnešních dnů. Ve stejný den se v obci Sazená konal i křest knihy ,,Sazená-velká historie malé obce“. Pokud ještě z nákladu nějaké zůstanou do zahájení sezony, pak jí budete mít možnost získat u nás na muzeu v rámci otevíracích dnů. Na základě této knihy pak připravujeme uveřejnit v měsíci únoru novou rubriku ,,Stručná historie obce Sazená“. A pokud si někdo myslí, že se toho v tak malé vesničce moc nestalo, pak ho nová rubrika přesvědčí o opaku.

Také jsme založili profil Pevnostního muzea v Sazené na facebooku, abychom usnadnili komunikaci s Vámi. Prozatím trochu tápeme, a tak Vás prosíme o pomoc. Pište nám, co Vás nejvíce zajímá nebo co byste rádi v našem muzeu nebo webových stránkách viděli. To nás přivádí k dvěma rubrikám, které jsme uveřejnili na webových stránkách a to ,,Knihovna“ a ,,Expozice exponáty“. Snažíme se obě doplňovat co nejrychleji, ale prozatím zvládáme pouze jeden příspěvek týdně. Doufáme, že se nám v průběhu měsíce února podaří zvýšit tempo na dva příspěvky týdně.

Další věcí, kterou jsme avizovali v ,,Co se děje v Sazené … prosinec 2009“, byl významný příspěvek do expozice. Po získání všech potřebných povolení se jím stal kulomet vz.30/37 J. V průběhu února by se měl na našich webových stránkách objevit příspěvek a fotogalerie k tomuto kulometu.

V prosinci jsme avizovali vydání Sběratelských karet Klubu českých turistů pro Pevnostní muzeum v Sazené. Definitivní grafický návrh je již schválen a karty míří do výroby. Bližší informace o projektu můžete zatím získat na www.cestykehvezdam.cz. V průběhu února se základní informace objeví na našich webových stránkách. Jak jsme již v prosinci informovali, tak na těchto sběratelských kartách se každý rok budou obměňovat motivy. Proto, prosím, neváhejte a při návštěvě našeho muzea si jí pořiďte, karty s motivy uplynulých let nebudou dotiskovány. Jak karta vypadá si můžete prohlédnout v sekci ,,Muzejní suvenýry“ nebo v samostatné fotogalerii.

V té samé fotogalerii pak najdete další malou lahůdku. U společnosti ZIPPO, kterou snad nemusíme ani představovat, jsme si nechali vyrobit na zakázku zapalovače s logem našeho muzea. Samozřejmostí je nejen vysoká úroveň zpracování, ale také i doživotní záruka.

Tak a to by bylo pro tento měsíc už dost. Budeme se na Vás těšit, jak v našem muzeu, tak i na našich webových stránkách.