Co se děje v Sazené … prosinec 2009

Naši milí příznivci a návštěvníci, i když se měsíc prosinec nese ve znamení předvánočního shonu i samotných Vánoc, práce na a v muzeu se nezastaví ani v tento čas. Pevně doufáme, že naše úsilí oceníte, jak při návštěvě našich webových stránek, tak i samotného muzea v Sazené.

Rád bych začal tím nejdůležitějším a tím je termín speciálního otevíracího dne. Jedná se o 23.leden 2010 od 10 do 16 hod. a toto datum nebylo zvoleno náhodně. Tohoto dne se totiž v obci Sazená uskuteční mimořádně milá událost, na místním obecním úřadě se v 15 hod. uskuteční křest knihy ,,Sazená – Velká historie malé obce“ . V roce 1980 vyšla publikace o Sazené z pera vynikajícího historika Otakara Špecingera. Bohužel, jak to v době komunistické diktatury chodilo, historie obce musela být upravena, aby vyhovovala komunistickému světonázoru. Po letech pan Špecinger s pomocí dalších autorů tuto původní publikaci zrevidoval a upravil. Všichni jste tedy srdečně zváni, jak na samotný křest knihy, tak i do našeho Pevnostního muzea, kam dorazí v dobových uniformách i zástupci ostatních pevnostních muzeí z tzv.Pražské čáry.

Další z našich novinek se vesměs týkají našich webových stránek. První a nepřehlédnutelnou věcí, tedy spíše nepřeslechnutelnou, je projev Karla Kramáře, který můžete slyšet při otevření našich webových stránek. Jedná se o záznam z roku 1930, ve kterém shrnuje hlavní body svého politického smýšlení. Karel Kramář bývá neprávem opomíjen a přitom je to muž, který stál v čele domácího odboje a který v prvních měsících existence Republiky Československé vykonával funkci předsedy vlády.

Dále jsme se rozhodli přidat několik nových rubrik na naše webové stránky a doufáme, že se Vám budou líbit a zaujmou Vás. První z nich je už nějaký čas na našich webových stránkách, jedná se o ,,Život v době první republiky“. V této rubrice chceme uveřejňovat zajímavosti i všednodennosti ze života v tomto období. Jako první příspěvek jsme uveřejnili fotogalerii československých bankovek z let 1919 – 1938. Dle Vašich ohlasů, Vás tato fotogalerie zaujala, takže jsme se rozhodli pokračovat a v brzké době uveřejníme fotogalerii československých mincí z tohoto období.

V dohledné době pak přibude rubrika s názvem ,,Expozice a exponáty“, ve které chceme uveřejňovat nové přírůstky mezi exponáty našeho muzea. Samozřejmě, že budeme postupně doplňovat stávající exponáty. Prozatím počítáme, že tato rubrika bude aktualizována ve čtrnáctidenním intervalu. Rád bych při této příležitosti napsal vzkaz těm, kteří by se chtěli k nám do muzea vloupat, že veškeré exponáty jsou přiváženy pouze na otevírací dny a pak odváženy. Je to sice náročné, ale mnoho pevnostních muzeí bylo již kompletně vykradeno. V přímé návaznosti na rubriku ,,Expozice a exponáty“ bude další nová rubrika pod názvem ,,Knihovna“. V té chceme uveřejňovat nové i starší publikace, které vlastníme a vztahují se nejen k problematice opevnění, ale které se týkají i doby první republiky ve všech oblastech. Zde počítáme, že bychom příspěvky do této rubriky mohli uveřejňovat také ve čtrnáctidenním intervalu a to vždy týden po novém příspěvku v rubrice ,,Expozice a exponáty“.

Velkou novinku v expozici pro návštěvníky chystá Aleš Crha. Mohu jen napovědět, že obzvláště potěší příznivce zbraní. Ale to je vše co mohu prozatím prozradit. Samostatný příspěvek o této novince v dohledné době připraví Aleš Crha sám.

Další novinkou budou nové a trochu nezvyklé suvenýry, které si můžete z návštěvy Pevnostního muzea odnést. Poprvé je budete mít možnost získat 23.ledna 2010 při speciálním otevíracím dnu a až do tohoto dne zůstanou v utajení.

Snad se Vám naše novinky budou líbit a zaujmou Vás. Velmi nám záleží na Vašem názoru, protože Pevnostní muzeum v Sazené provozujeme právě pro Vás. Každý návštěvník v našem muzeu i na našich webových stránkách je potvrzením toho, že to má cenu dělat. Všem Vám tedy děkujeme za Vaši podporu a zájem.