Vzpomínka na Malé pevnostní muzeum Karlštejn

Přesně 30.09.2002 započala rekonstrukce jednoho z nejzajímavějších lehkých objektů čs. opevnění. Jednalo se o objekt B-7/13/D2 “ Pod Vinicí“, který byl jedním ze dvou zachovalých objektů, které z Pražské čáry v Karlštejně zbyly. Objekt byl zabetonován, ale nikdo skutečně netušil, co se v jeho nitru skrývá. Jediným údajem byla délka jeho přístupové chodby – 16,9 m.

Postupem prací byly v přístupové chodbě objeveny schody a také to, že chodba je několikrát horizontálně i vertikálně lomena. Ještě větším objevem však pro nás bylo objevení téměř kompletní zachovalé vnitřní výdřevy, což byl v té době z muzejních pevnůstek první případ.

Během rekonstrukce jsme naráželi na větší či menší překážky ze strany majitele pozemku a i když se zdály zcela nepochopitelné, je třeba uznat, že on byl majitelem a my jsme byli Ti, kdo musel poslouchat.

Prvním muzejním dnem byl 19. duben 2003. Otevíralo se v improvizovaných podmínkách, ale přesto to byl nezapomenutelný den. Také proto, že ho přímým přenosem vysílal rozhlas.

Za téměř 5 let, co v Karlštejně fungovalo pevnostní muzeum, se nějak tak dostalo do podvědomí lidí i médií. Dokonce tu byl i Kuba Zahradníček z Rádia Impuls. Asi nejvýznamnější návštěvou byla pro mě v roce 2005 návštěva sedmi členů americké námořní pěchoty, přičemž jednou z nich byla i Češka.

Pro Karlštejn je pro mě spousta vzpomínek, které dle mého zaslouží, aby byly zveřejněny. A i když teď mé srdce naplno dýchá pro Sazenou, déčko v Karlštejně bude mít u mě vždy své pevné místo..