Přepadení celnice Kunštát 2009

Před časem, při bojové ukázce v Sazené, jsme obdrželi spolu s kolegy z Doks a Roudnice pozvánku na účast na bojové ukázce v Orlickém Záhoří nazvané Přepadení celnice Kunštát 2009. Neodmítli jsme pozvání, dokonce krátce před akcí nás mělo být 5-6 účastníků, nakonec jsme jeli ve čtyřech, jeden ze Sazené a tři z Doks. Jinými slovy tři vojáci československé armády a jeden četník.

Vyrazili jsme během pátečního dopoledne 4. září. Kolegové z Doks to vzali jižní variantou přes Rokytnici v Orlických horách, já jsem přes Jaroměř vzal zavděk severní variantou přes Šerlich. Počasí napovídalo, že nás čeká velmi sychravý víkend. Do Orlického Záhoří jsme dojeli skoro současně kolem třetí hodiny odpolední. Jeden z halvních organizátorů Láďa Jakubášek dorazil cca o 20 minut později. Čekalo na nás příjemné překvapení v podobě ubytování v původní budově celnice, byť dnes v interiéru mírně, ale příjemně přestavěné. Po rozkoukání se jsme s kolegy z Doks vyrazili nejdříve pěšky do nedalekého Polska na obhlídku rozpadlé, ale přesto stále velmi interesantní budovy, která dříve byla zřejmě žádaným Gasthausem, což napovídaly zachovalé nápisy na zdivu.

Poté jsme autem vyrazili na krátké putování po nedalekém opevnění. Za padající mlhy jsme shlédli bývalý muzejní objekt R – 90/II Pravý, jeho nedalekého souseda a nakonec i R-S 91. Po návratu ke komunikaci jsme zašli i k nedalekému R-S 89. Následoval sjezd na Panské Pole, kde pokračovala prohlídka okolím srubů R-S 74, 73 až k R-S 72 Nízká. Zhodnotili jsme, že dál už to nemá cenu, vrátili se na parkoviště a přes Bartošovice se vrátili zpět do Orlického Záhoří. Po návratu jsme vyrazili na večeři do nedalekého hotelu Kunštát, kde měli nejen výbornou stravu, ale i pití. Večerní hodiny už patřili přátelskému posezení v útrobách dobové celnice..

V sobotu ráno, v den akce, nás probudil pronikavý zvuk píšťalky se zvoláním “ BUDÍČEK!!!“ již v sedm ráno. Na druhou stranu na nás již čekali ohřáté párečky, což bylo po ránu velice příjemné. O to horší bylo zjištění, že venku se zhoršilo počasí. Venku začalo dost prudce foukat a hlavně také pršet. Během dopoledne se sjížděli další party účastníků akce a my jsme zjišťovali, že Freikorps a Wehrmacht tu mají slušnou převahu. Kolem poledne už bylo bojiště připraveno a my jako účastníci jsme dostali vynikající gulášek. Krátce před ukázkou jsme z úst dalšího hlavního organizátora Pavla Mináře vyslechli poučení o Provozním řádu akce a kolrm druhé odpoledne mohla začít samotná ukázka. Té se účastnilo 5 četníků a cca 13 vojáků československé armády na straně jedné, cca 35 příslušníků Freikorps a Wehrmachtu na straně druhé. Celou atmosféru vynikajícím způsobem dotvořilo cca 8 dobových civilistů. Příjemně nás překvapila i účast přihlížejících, kterých vzhledem k počasí přišla velmi slušná návštěva.

Po zhruba 60 minutách ukázky obránci celnici dobově ubránili, leč stejně dobově ji poté museli předat Němcům, po odstoupení pohraničí. Na konci ukázky jsme absolvovali několik fotografování a předtím samozřejmě i nezbytnou kontrolu zbraní. Spolu s kolegy jsme si dali ještě v celnici kafíčko, zhodnotili jsme průběh ukázky a poté jsme po rozloučení vydali na zpáteční cestu.

Již teď se nám dostalo pozvání na příští ročník. Což nás velice potěšilo a rádi jsme přijali. Již teď se těšíme na PŘEPADENÍ CELNICE KUNŠTÁT 2010!

Polská regionální televize TV ORLICA odvysílala záznam z ukázky, který můžete zhlédnout zde.