BOJ O SAZENOU 2009 aneb kdo to viděl, nelitoval…

V sobotu 27. června 2009 se v Sazené u Velvar, v okolí našeho pevnostního objektu, konala akce organizátory nazvaná “ BOJ O SAZENOU 2009″.

Již od pátečního podvečera bylo zřejmé, že se v Sazené něco bude dít, neboť se sjížděli již první učinkující a probíhaly jedny z posledních příprav. Večer po občerstvení v místním hostinci, jsme se s první skupinou učinkujících vydali do prostoru budoucí ukázky, abychom se nahrubo seznámili s dějem sobotní ukázky.

Od sobotního rána už bylo v Sazené hodně živo. Kolem půl sedmé již bylo nainstalováno firmou Dopravní značení Mělník dopravní značení, které během ukázky mělo oznamovat neprůjezdnost komunikace směrem k letišti. Po další půlhodině dorazil ukázkový klenot, který nám na pokoukání zapůjčil VHÚ Praha a to československý lehký tank vz.38. Poté se již započali sjíždět další účinkující.

Kolem jedenácté hodiny se část československých vojáků přesunula před místní zámek, kde položením věnce uctila památku padlých z obou světových válek. O několik málo minut později proběhla prezentace účinkujících a rozdělení munice. Následně si vzal slovo kolega Martin Nič, který účinkujícím přednesl scénář bojové ukázky.

Hodinu po poledni byla uzavřena komunikace směrem k letišti a část vojáků odešla připravit dům paní Sojkové, která nám jej do ukázky ochotně zapůjčila, jako četnickou stanici.

Krátce po druhé hodině odpolední započala ukázka. Během ní došlo nejprve na hlídku Stráže obrany Státu a poté i četnickou stanici. Ta byla po boji dobyta a četníci popraveni. Následně došlo na střet Freikorps s osádku pevnůstky u váhy. Po nějakém čase dorazilo posilové družstvo a Freikorps definitivně vytlačilo.

V druhé části ukázky jsme se přesunuli do roku 1939. Sazenou obsadil Wehrmacht. Byly jim předán klíče bez čísel. Proto Němci odstřelili dobově pancéřové dveře připravenou náloží.

Na závěr celé ukázky nastoupili všichni účastníci před nadšené obecenstvo a zazněla československá hymna z roku 1938.

Nutno dodat, že ohlasy těch, kteří neváhali a přijeli se podívat, jsou vesměs velmi kladné a tak počítáme s tím, že za dva roky, tj. v roce 2011 se v Sazené setkáme opět.