II. tradiční předvánoční setkání s armádou

Druhá sobota v prosinci je od loňska den, kdy naše muzeum oficiálně končí svoji sezónu. Loni bylo -22 stupňů a půl metru sněhu. Letos předpověď ani zdaleka toto neslibovala. Ale my jsme více slibovali návštěvníkům! Mimo stromečku, předvánoční pohody, cukroví a teplého čaje, jsme letos mohli přislíbit autogramiádu Plk. JUDr. Michala Dlouhého spojenou s prodejem jeho knih. Kdyby snad nevěděl o koho jde, tak vězte, že jde o duchovního otce veleúspěšného seriálu Četnické humoresky.

V sobotu časně ráno to s počasím vypadalo poměrně dobře. Na pomoc nám přijela část kolegů s Četnické pátrací stanice v Pardubicích, abychom vše stihli včas připravit. Když už to kolem desáté vypadalo dobře, začalo pršet. Nicméně dorazila zbylá část kolegů z Pardubic a začali postupně dojíždět další. Ke cti všem zúčastněným, většina z nich ctila dobovost první republiky a dorazila v dobových uniformách první republiky. Byli tedy zde k vidění četníci, příslušníci finanční stráže a samozřejmě čs. armády. Účastni samozřejmě byli i kolegové v dobovém civilu, kteří taktéž krásně dotvářeli atmosféru. Celkem tu bylo cca 20 uniformovaných příslušníků složek z první republiky. A nejen to, své zastoupení tu měly i daleko novější armádní složky.

Pro potřeby Michala Dlouhého byl postaven vojenský stan, v němž sám autor nabízel a podepisoval své publikace. V tomto stanu také bylo všem k dispozici vánoční cukroví a teplý čaj. Pro všechny uniformované byl k obědu připraven guláš s chlebem. Musím dodat, že výborný a tímto by\ch rád poděkoval Pavlovi Houskouvi, že se o nás a naše hosty postaral.

Kolem 16 hodin se brány muzea pro rok 2011 definitivně zavřely a celá enkláva dobových uniforem se přesunula do Všetat u Mělníka, kde celý den pokračoval. Ve zdejším hasičském muzeu ve spolupráci s místními hasiči byla připravena beseda s Michalem Dlouhým pod názvem “ Beseda o četnících a četnických humoreskách“. Bylo to velice poutavé a poučné dvouhodinové povídání.

Musím zkonstatovat, že rok 2011 se Pevnostnímu muzeu v Sazené povedl! Krásné a zároveň symbolické bylo jeho zakončení. Věřím, že minimálně stejný úspěch bude mít setkání příští rok!