Dva roky za námi…

31. květen 2008. Den, kdy byl oficiálně vdechnut život do Pevnostního muzea v Sazené. Alespoň obrazně, neboť tento den byl objekt muzea definitivně a oficiálně zpřístupněn pro veřejnost. Od té doby uplynulo dlouhých 518 dnů, proběhlo 14 otevíracích dnů, byla provedena jedna historická bojová ukázka a také byla natočena reportáž do pořadu Toulavá kamera.. Za oněch 518 dní navštívilo objekt něco přes 800 lidí..

Na dvě návštěvnické sezóny velice slušná bilance. Samozřejmě, je nutné dodat, že jsme malé muzeum ve Středních Čechách, protože počet lidí, který nás navštíví za rok, je na některých pohraničních muzeí za měsíc.. Ale pro nás je to výborný počin.

Máme upřímnou radost z toho, že se podařilo navázat vztahy s VHÚ, i z toho, že během bojové ukázky v Sazené jsme navázali dobré vztahy s dalšími kluby vojenské historie z dalších částí republiky a získali dobré přátele. Ukázalose také, jak důležitá je spolupráce s majitelem objektu a pozemku, což je v tomto případě obec Sazená. Spolupráce se sazenským zastupitelstvem je na opravdu výborné úrovni a jsme rádi, že i oni chápou, že provoz muzea není jen propagací naší, ale hlavně také obce. Díky muzeu do obce zavítají lidé, kteří by do Sazené třeba vůbec nikdy nepřijeli a hlavně…o obci se ví!

Hlavní ale je, že i v době krize, se nám daří přilákat nové a nové návštěvníky za poznáním historie, která sice není tak stará jako historie hradů a zámků, ale v dějinách naší vlasti má své nezaměnitelné místo. Radostí pro nás je také fakt, že se k nám návštěvníci vrací a i když jsou tu již poněkolikáté, tak znovu dokáží ocenit to, co se nám všem podařilo.

Doufám, že v roce 2010 se budeme scházet znovu, že jako návštěvníci vždy najdete u nás příjemné prostředí a vždy něco nového. Naše muzeum se bude snažit určitě o to, aby jste měli důvod se k nám vracet i nadále.