Den první – 11. únor 2007

Neděle 11. února nebyla nijak mrazivá, jak by se zřejmě čekalo, ale do příjemných alespoň patnácti nad nulou bylo také daleko. Kolem desáté ranní se v malé obci Sazená sešla čtveřice bunrologických nadšenců na zdejší návsi, v části obce zvané Malá Strana, aby započali s rekonstrukcí velice atraktivního, unikátního, zatím ale nerekonstruovaného pevnostního objektu. Oficiální označení nese A1/24a-Z1, mezi bunkrology je známý spíš pod názvem „Obecní váha“.

Nikdo ze čtveřice Martin Nič, Honza Hajchl, Honza Žabka, Aleš Crha zřejmě pořádně netušil, do čeho jde. K dispozici jsme měli pouze plánek objektu z knihy Radana Láška o Pražské čáře. Umístění střílen, granátových skluzů, výdechů ventilace a vchodu jsme odtušili podle popraskané omítky v místech, kde zabetonování těchto ocelových prvků přecházelo v pevné železobetonové zdivo atypické pevnůstky. K dispozici jsme měli jedno bourací kladivo zn. MAKITA a pak už jenom majzlíky a kladiva. Honza Žabka započal s vyčistěním obou výdechů ventilace a granátových skluzů. Honza Hajchl se s kladivem v ruce pustil do zabetonování levé střílny a já s Martinem Ničem jsme za pomoci bouracího kladiva započali dolovat „německý“ beton v místě, kde měl být vchod.

Ze zkušeností, které jsme nasbírali při rekonstrukci objektů v Berouně a Karlštejně, se dalo tušit, že nás nečeká nijak lehká práce. Věděli jsme, že je potřeba dobře zvolit vždy místo, do kterého zapíchneme sekáč od kladiva. Ušetří to spoustu námahy.

Nejdříve byl se svou prací hotov Honza Žabka. Když byly oba výdechy a granátové skluzy vyčištěné, mohli jsme baterkou posvítit skrz ventilaci dovnitř, abychom alespoň odtušili, jak to vypadá uvnitř. Vzápětí nám bylo jasné, že z výdřevy se toho moc nedochovalo, neboť byl vidět holý betonový strop.

Honza Hajchl mezi tím doslova archeologicky kladívkem vyklepával svou verzi morseovky do směsi betonu, cihel a zbytků z okolních pevnůstek. Po čase se nám ho trošku zželelo a tak jsme činnost a sílu bouracího kladiva rozdělili mezi bourání vchodu a levé střílny.

Konečný účet prvního dne byl vystaven kolem 17 hodiny. Vyčištěny byly oba granátové skluzy, oba ventilační výdechy a ve vchodu jsme se prokutali k zjištění, že je uražena omega z úchytu mřížových dvířek.

Už teď jsme zvědaví, co přinesou dny další..