Jdi na obsah Jdi na menu
 


FORT EXPO 2008

23. 9. 2008

V sobotu 20. září 2008 se v podzemí dělostřelecké tvrze Dobrošov i na jejím povrchu konal 3. ročník pevnostního veletrhu FORT EXPO 2008.

My jsme jeli prezentovat spolu s kolegy z muzeí z Berouna a Roudnice nad Labem Pevnostní muzea ve Středních Čechách. Vyrazili jsme z Prahy v pátek dopoledne a kolem jedné odpoledne nás vítalo naše nové dočasné působiště: Jiráskova chata. Nejeli jsme do neznámého prostředí. Poprvé jsme zde byli na poslední EXPU v roce 2003 a poté asi třikrát. Opět jsme si tu připadali jako doma..

Odpoledne byla naplánována návštěva Muzea studené války - Kahan III., nedaleko tvrze Dobrošov. Jde o pěchotní srub N-S 71, který byl v osmdesátých letech minulého století přestavován v rámci akce KAHAN tehdejšími složkami. Je nutno dodat, že prohlídka srubu byla velice příjemná a muzeum jsme zhodnotili jako velice kvalitní. Lze možno shlédnout na www.kahan3.wz.cz.

Navečer následovalo chystání samotné prezentace v podzemí tvrze. Dostali jsme nad očekávání místa a zřejmě jsme měli i největší prezentaci. Večer jsme si vychutnali skvělou večeři.

V sobotu ráno za námi dorazil poslední člen výpravy a prezentační sestava doznala definitivní podoby: Martin Nič, Jan Hajchl, Michal Pokorný, Jan Souček, Míra Vrba a Aleš Crha. Velká škoda jen, že s námi díky pracovním povinnostem nemohl být Martin Rajnyš, šéf Roudnického muzea u Václava.

Samotné FORT EXPO doznalo několik chyb. Jednou z hlavních byl fakt, že vzhledem k malému počtu muzeí (18), byla muzea roztahaná po celé tvrzi, což trošku kazilo dojem. Počasí navíc bylo velice nevlídné, tak se nedalo čekat, že dorazí nějaké davy. Nakonec to však nebylo až tak strašné. Celkově se dá hodnotit Expo celkem pozitivně.

Naše expozice lákala těžkým kulometem vz.37 na prvorepublikové trojnožce, včetně originální plničky. Na prodej jsme měli spoustu knih z vydavatelství Codyprint, turistické známky, brožury o Sazené a také trička a pohledy Pevnostních muzeí ve Středních Čechách.

Večer Míra Vrba musel odjet, ale přibyl k nám náš věrný fanoušek Jirka Jindra, takže večer na Jiráskově chatě jsme opět byli v šesti.

Nedělní ráno bylo věnováno shlédnutí některých zvláštních zařízení dochovalých v okolí Náchoda a také k návštěvě Dělostřelecké tvrze Skutina.

Celkově je třeba říci, že dojem z FORT EXPA je mírně pozitivní, ale zároveň se těšíme na další ročník, pokud nějaký bude..

 

Náhledy fotografií ze složky FORT EXPO 2008

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz