Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co se děje v Sazené ... březen - duben 2010

9. 5. 2010

  Zhruba po dvou měsíční odmlce opět přicházíme s naším ,,raportem“, co nového v našem pevnostním muzeu. Mohlo by se zdát, že jsme nic nedělali, ale opak je pravdou. Holt jsme jen nestíhali Vás o tom informovat a za to se omlouváme. Však jsme taky od Vás dostali ,,za uši“ při našem prvním návštěvním dni.

  Hlavním bodem oněch dvou měsíců se stal první návštěvní den 24.dubna 2010. V podstatě vše směřovalo k tomu, abychom se co nejlépe připravili a Vás, naše příznivce, nezklamali. Jak můžete vidět ve fotogalerii z toho dne (více), tak se vydařil. Díky tomu, že se Aleš Crha stal členem klubu ARM FORT, tak jsme nebyli sami a návštěvníci se mohli pokochat skvělou expozicí a výkladem, kterou pro tento den ostatní členové ARM FORTu připravili. Jednalo se o výzbroj a výstroj Československé lidové armády. Pánové z klubu nám také zapůjčili dvě repliky protitankových rozsocháčů. Na první pohled jsou nerozeznatelné od originálů. Ovšem hlavní předností je jejich váha, originální váží cca 280 kg a tyto repliky cca 20 kg. 

  A pokud Vás zajímá činnost zmíněného klubu, připojuji pár informací: Vojensko historický klub ARM FORT je zájmové sdružení občanů se zaměřením na fortifikační stavby a historii armády. Hlavním záměrem členů klubu je snaha dochovat hmatatelné důkazy o vůli a odhodlání našeho národa zachovat a bránit svou vlast pro další pokolení. Při své činnosti spolupracuje s jednotlivci a dalšími kluby vojenské historie.Klub se zaměřuje na historii armády Československé republiky roku 1935-1938,vojenských jednotek ČSR v Anglii, Československého sboru v Sovětském svazu,Sovětské armády a německého Wehrmachtu. Další činností klubu je rekonstrukce pevnostního objektu R-S-83 ("Chata")u Rokytnice v Orlických horách.Za dobu existence se členové klubu zůčastnili mnoha vojensko historických akcí a zůčastnili se besed s žáky Základních Škol, které byly zaměřeny na historii armády první republiky a průběh II. sv. války (více).

  V rámci našeho prvního návštěvního dne jsme také obdrželi několik skvělých darů. Každý dar nás nesmírně potěší, ať malý nebo velký. Pro nás je důležité, že na nás lidé myslí, a že jim stojíme za to, aby nám věnovali nejen samotný dar, ale i čas a námahu. Začnu tedy rozměrově největším. Od kluků z ARM FORTU jsme dostali sloupek s ručně malovaným malým státním znakem. Naše velká příznivkyně Milli Mullerová nám pak věnovala Pamětní knihu, kterou pro nás nechala zhotovit na zakázku. A posledním darem toho dne byla stará evidenční kniha od Zdeňka Vejvody, kterou využijeme v připravované civilní části expozice v prostoru obecní váhy.

  Ovšem nejen v rámci návštěvního dne jsme dostávali dary. V průběhu března a dubna jsme ještě dostali od Vladimíra Hajchla staršího konvolut dokladů z doby první republiky. Ty nejzajímavější postupně uveřejníme v rámci rubriky Expozice a exponáty. Do zamýšlené expozice v obecní váze jsme také dostali od Tomáše Fejta staršího nádhernou starou kasu, která se používala na trzích.

  V průběhu obou měsíců jsme pak i několik exponátů nakoupili. Především jsme dokoupili mince Republiky Československé 1918-1938, které nám chyběli. Díky tomuto nákupu tak máme kompletní kolekci oběhových a pamětních mincí z let 1918-1938. V květnu pak vyrobíme speciální rám, aby  jste se mohli i Vy pokochat jejich krásou. Dalším úlovkem je pak deset ramenních nášivek jednotlivých voj. odborností naší prvorepublikové armády. Do výbavy paní vážní jsme ještě dokoupili starou svítilnu. Archív dokumentů jsme doplnili o ,,Určovací lístek pro případ mobilizace“. Podle zjištěných informací, tento doklad dostávali vojáci prezenční služby při odchodu do civilu. Rozrosteme se i o novou uniformu. Aleš Crha si nechává šít kompletní uniformu Finanční stráže. Snad již při následujícím návštěvním dni, 29.května 2010, ho v ní uvidíte.

   Ti z Vás, kteří nás navštívili, již víte, že v prostoru obecní váhy chceme vytvořit zárodek civilní expozice. Bohužel v nám to brání vysoká vlhkost uvnitř. Pustili jsme se tedy s ní do boje. Prvotním úkolem bylo váhu odizolovat. Michal Pokorný a já (Honza Hajchl) jsme se do toho 10.dubna 2010 pustili. Bohužel nemůžeme rozbít betonové desky pod okny váhy, takže se izolace pomocí nopkové folie udělala jen u dveřní stěny.  Rámci toho dne jsme pak ještě vyčistili střechu celého objektu a pustili se i do úprav okolí. Vzhledem k tomu, že okolo bunkru je v podstatě navážka, tak se trávník vyznačuje velkým množstvím nerovností. Tyto nerovnosti jsme se snažili srovnat a vyseli kompletně nový trávník. Doufáme, že se nám podaří tento rok trávník celkově zrevitalizovat. Vše co je zde napsáno si můžete prohlednout i na fotografiích.(více)

   Co se týče plánů na květen, pak především je to další práce na obecní váze. Jedná se o omlácení omítky uvnitř a pak nechat vyschnout. Dále pak vytvoření dalšího ventilačního otvoru. Mezitím pak budeme shromažďovat nábytek a další výbavu do obecní váhy.

Ovšem tím nejdůležitějším je návštěvní den, který se uskuteční 29.května 2010 od 14.00 do 20.00.

Tímto jste všichni srdečně zváni!

 

 

 

 

 
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz