Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekonstrukční deník - den jedenatřicátý

25. 5. 2008

Poslední rekonstrukční den byl stanoven na neděli 25. května. Bylo to zvláštní a to velmi, neboť mi bylo jasné, že nás opravdu čeká udělat poslední krok a budeme si moci říct, že naše velké snažení je u konce.

Jelikož Michal je v Holandsku, Martin Nič ochořel a Martin Rajnyš konal rodinné povinnosti, sešli jsme se v Sazené pouze ve třech. Hynek Solař přijel pomoci na obnově pomníku obětem 1. a 2. světové války a p. Zeman, jeden z místních zastupitelů, byl hlavním mistrem při výměně fošen na vážnici.

Demontáž probíhala poměrně rychle, avšak již dopředu bylo jasné, že montáž bude o hodně zajímavější. Fošny totiž nebyly obvyklých rozměrů, ale hlavně většina byla totálně nerovná, což byl místy poměrně problém. Já jsem byl něco jako přidavač u váhy a zároveň dokumentarista obou míst, u váhy i u pomníku. Je vhodné dodat, že Hynkovi šla práce opravdu od ruky. Zanedlouho se před námi na pomníku zjevovala jména těch, kteří položili své životy na oltář svobody.

Odpoledene do nás pražilo celkem solidně sluníčko, čehož jsme si hojně užívali.  Netušil jsem, jaký zájem může vyvolat výměna fošen na vážnici, ale každou chvíli se někdo zastavil na čumendu.

Kolem čtvrté jsme mohli zkonstatovat, že je hotovo!

Příležitostí k poděkování bude ještě jistě mnoho, ale můj dík patří všem, kde se podíleli!!!

 

Náhledy fotografií ze složky květen 2008

 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz