Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den šestý - 8. duben 2007

17. 9. 2007

Neděle 8. dubna patřila do víkendů, ve kterých se nám podařilo dělat oba dva dny. A těch nebylo zrovna mnoho. Dnes válčila sestava ve složení Martin Níč, Honza Hajchl, Honza Souček a Aleš Crha. A zase se děly věci! Ale popořádku...

Ač původně bylo dohodnuto, že se sejdem na desátou ráno, Martin měl asi opět nastavený jiný čas než všichni ostatní a přijel později. Ze začátku se do dalšího unavného sbíjení pustila dvojka Honza Souček a Martin. Asi po hodince sbíjení se nám naskytl neskutečný pohled. Pod zabetonováním levé střílny si " seděla " vnitřní část této střílny. Nikdy se doposud nestalo, aby Němci střílnu, kterou chtěli zničit nechali na místě. Byla to sice jen část úspěchu, protže jsme nevěděli, v jakém je stavu, ale byla to určitá naděje! Zároveň jsme ale také dočisťovali vchodovou chodbičku. Na jejím dně bylo už jen asi 15 centimetrů suti, takže to Honza Hajchl vybíral lopatkou. Najednou narazil na velice zvláštní řešení odtokového kanálku. Obvykle bývá totiž těsně pod posledním schodem, kdežto tento byl umístěn zhruba vprostřed podlahy. Klasická gula to nebyla. Ta bývala udělaná jen zhruba jako díra do země. Tohle byl docela precizně vybetonovaný kanálek, směřující pod vchod.

Doslova jako živá voda na nás zapůsobila zpráva, že vlevo za rohem za vstupem do řopíku se našly zbytky novin. Byly v docela špatném stavu,ale přesto jsme se netrpělivě snažili najít něco, co by nám pomohlo ideintifikovat dobu vydání. Po delším hledání na nás nakonec vykouklo vytoužené datum - 18. srpen 1940!! To ale znamenalo převrácení teorií o době a způsobu znehodnocení objektu. Měli jsme za to, že objekt byl znehodnocen v roce 1939, ale datum vydání novin vše změnilo. Nyní se jeví jako nejpravděpodobnější, že Němci v roce 1939 odstřelili střílny a otvory po nich narychlo zabetonovali. O rok později se vrátili a v klidu dozazdili celý objekt. Tomu nahrává i fakt, že na zabetonování interiéru nebyl použit tak kvalitní beton jako na zabetonování střílen z roku 1939.

Končilo se kolem páté, kdy už bylo i vyfoceno. Je možné konstatovat, že objekt již má vyčištěnou vstupní chodbičku. V interiéru se podařilo vybourat prostor před levou střílnou směrem ke mlýnu. Nález novin změnil další mýtus o objektu a hlavně, byla nalezena druhá, vnitřní část levé střílny. Pro dnešek toho bylo hodně, ale věříme, že to ještě zdaleka není konec..

... a jak jsme pokračovali další den najdete zde.

 

 

Náhledy fotografií ze složky duben 2007