Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den patnáctý - 1. září 2007

30. 10. 2007

Když jsme 11. února začínali, stanovil jsem si malý soukromý plán rekostrukce. Do zimy vybourat a vyčistit objekt a připravit ho na jarní rekostrukci střechy a omítek. Kdo mohl čekat, že první zářijový den již bude nejen vybouráno, ale že tentýž den se pustíme do rekonstrukce střechy.

Sešli jsme se nakonec ve třech. Aleš, Michal a Martin Nič. Počasí nám přálo, bylo krásně slunečno. Váhali jsme, zda si nepozvat nějaké pokrývače, ale bylo rozhodnuto, i z důvodu nedostatku pokrývačů, že budeme tvořit sami. Naprosto na rovinu, čekal jsem, že to bude velká sranda. Nidko z nás nikdy střechu nedělal a obzvlášť bobrovky a dvojitě..

Nejprve muselo vše být důkladně zdokumentováno, abychom případně v nesnází věděli, jak na to. No nutno dodat, že při sundávání tašek nám došlo, že tehdejší pokrývači to lepili asi tak, jako vlaštovka hnízdo. Na střeše bylo asi 5 druhů bobrovek a dalo by se skoro vsadit, že ty nejmasitější pocházejí z předválečných místních cihelen.

Vzpomínám si, jak mi bývalý starosta p. Ing. Šedivý vyprávěl, jak někdy v 90.tých letech někdo opravoval střechu a měl za úkol to dát na střeše trochu dopořádku. Řeknu Vám, na půdě byl takový nepořádek, že ten snad pamatoval i nebožtíka Svobodu. Snad poprvé v životě jsem na vlastní oči viděl, jak vypadá 10 cm prachu. Evidentně tam nikdo hodně dlouho neuklízel. Díky tomu jsme však na druhou stranu objevili leccos. Např. protektorátní dvacetník. nějaký agitační plakáty z roku 1949 a také noviny z dubna 1938.

Nepříjemné bylo zjištění, kolik na té střeše je tašek. Před rekostrukcí střechy to jeden z místních odhadoval na 2500 ks. Teď bych řekl, že snad měl pravdu.

Každopádně, dělalo se hodně do noci. Shozená krytina byla něco kolem půl osmé večer a ještě se muselo vše zaplachtovat. Byli jsme po tom dni řádně utahaní, ale to jsme zdaleka nevěděli, do čeho jdem...

... a jak jsme pokarčovali další den najdete zde.

 

Náhledy fotografií ze složky září 2007

 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz