Jdi na obsah Jdi na menu
 


Válka REVUE březen 2010

valka-revue.jpegPevnostní královny: železobetonové tvrze (Bc.Martin Brabec)

 Samotný článek je 2.částí několika článků pod souhrným názvem Předválečné opevnění ČSR z pera Martina Brabce jež vycházel v časopise Válka REVUE. V této druhé části se autor zabývá tvrzemi a pak atypickými řopíky. Část, která se týká Sazené si můžete přečíst níže.

,,Atypické řopíky: na návsi, pod mostem i v patře mlýna

  Ačkoliv se linie lehkého opevnění skládaly výhradně z typizovaných objektů, v některých místech muselo být přistoupeno k atypickému řešení konkrétních pevnůstek. Důvodem byly především specifické strategické okolnosti, maskování a terenní různorodost dané lokality.
 Milovníkům pevnostních kuriozit stojí za návštěvu například obec Sazená nedaleko Velvar u Prahy. Zdejší opevněný úsek A-1 byl součástí takzvané Pražské čáry, tedy jedné z linií, která vertikálně protínala Čechy a tvořila jednu ze záchytných linií, jež měla zadžet nepřítele proniknuvšího soustavou pohraničního opevnění.
  V Sazené byly vybudovány dva zcela unikátní řopíky. Jeden byl vestavěn ( a tedy maskován) v těsné blízkosti obecní váhy jako hasičské skladiště. Drzhý byl umístěn do prvního patra místního barokního mlýna.
  V případě objektu označeného jako A-1/24a Z1 ,,Váha” byl bunkr maskován jako malý nenápadný domek se střechou z červených bobrovek. Jeho střílny svíraly úhel 145 stupňů. V současné době je pevnůstka zcela opravena a provozovatelé minimuzea ji pravidelně zpřístupňují veřejnosti.
 Neméně zajimavý je objekt A-1/25a Z2 ,,Mlýn”. Zcela nenápaná, mírně vykloněná střílna z prvního patra mlýna měla palbou krýt přístup do obce po silnici z Ledčic. Nechyběl atypický periskop ani granátový skluz. Objekt je zachován do dnešních dnů, ovšem není přístupný, protože je součástí obyvaného bytu.,,

Výtah z članku Pevnostní královny: železobetonové tvrze, autor Bc.Martin Brabec, uveřejněného ve Válka REVUE březen 2010
 

valak-revue-2.jpeg

 

 
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz