Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střelecká revue 7/2008

strelecka-revue.jpeg  ,,Muzea československého opevnění z let 1935-1938"

 Mgr.Martin Dubánek, Ing. Jan Lakosil, Mgr.Irena Dibelková-Kellerová

  Časopis Střelecká revue je jistě mezi bunkrology a fandy vojenské historie velmi dobře známa. Je obdivuhodné, že se časopis i po převratu v roce 1989 nejen udržel na trhu, ale zároveň stále drží vysoko laťku kvality. Proto není divu, že v červencovém čísle (ročníku 2008) přišel s monografií ohledně prvorepublikového opevnění. Tentokrát jak název článků ukazuje, se věnuje muzeím, která vznikla v jednotlivých objektech opevnění. Autoři článků čtenáře v úvodu zevrubně seznámí s problematikou československého opevnění z let 1935-1938, aby pak seznámili postupně s muzeji, která stojí za to navštívit.

  Abychom se vyhnuli případnému porušení autorských práv prostým nakopírováním článku, učinili jsme to jako obvykle přepisem pasáže týkající se Sazené. Hned v úvodu tohoto přepisu je seznam zveřejněných muzeí v pořadí v jakém je uveřejnili autoři článku.

Kompletní článek si můžete přečíst na webu Střelecké revue.  Ovšem je nejprve nutná registrace: http://www.streleckarevue.cz/archiv-detail.aspx/2008/7/1

 Seznam uveřejněných muzeí:

 - Dělostřelecká tvrz Hanička

 - Dělostřelecká tvrz Dobrošov

 - Dělostřelecká tvrz Bouda

 - Dělostřelecká tvrz Stachlberg

 - Dělostřelecká tvrz Skutina

 - Areál Darkovičky

 - Pěchotní srub MO-S 5 ,,NA TRATI"

 - Areál Milostovice

- Pěchotní srub K-S 5 ,,U POTOKA"

- N-S 82 ,,BŘEZINKA"

- Areál opevnění Šatov

- Atypický LO vz.37 - A1/24A/Z1 ,,VÁHA" v Sazené

- Muzeum opevnění U Václava, Roudnice nad Labem

- Muzeum opevnění Kladruby

- Pevnostní areál Slavonice

- Pevnostní muzeum Vranov

- Muzeum v přírodě Břeclav-Pohansko

 

,,Muzea československého opevnění z let 1935-1938"

Mgr.Martin Dubánek, Ing. Jan Lakosil, Mgr.Irena Dibelková-Kellerová

Výtah týkající se Pevnostního muzea v Sazené:

,,ATYPICKÝ LO VZ. 37- A1/24A/Z1 “VÁHA” V SAZENÉ

    Aktivity bunkrologických nadšenců se nezaměřují samozřejmě pouze na těžké opevnění, ale v rámci ČR vznikla i řada muzeí lehkého opevnění vz. 37 a v menší míře i vz. 36. Rekonstrukce lehkého objektu je ve srovnání s těžkým opevněním nesrovnatelně jednodušší a sehnání speciálního vnitřního vybavení je v tomto případě relativně snadné, neboť se dochovalo ve stovkách opuštěných pevnůstek na jižní a západní hranici. Muzea LO se také liší svojí kvalitou a precizností rekonstrukce, každoročné jich několik zanikne a vznikne. Dále uvedené objekty patří mezi nejlépe zrenovované, avšak rozhodně nejsou jediné. 
    strelecka-revue-2.jpegNejnovější a zároveň nejunikátnější muzeum lehkého opevnění představuje atypický objekt zabudovaný do obecní váhy v obci Sazená nedaleko Velvar na pražské čáře, kde se vyskytují i další unikátní objekty, například v náspu u silnice u Dolního Bezděkova. Díky svému umístění uprostřed obce unikl i tento řopík vlně ničení objektů, která zde proběhla v letech 1939-1940, ale Němci jej znehodnotili kompletním zabetonováním interiéru a odstřelem kulometných střílen. Řopík prošel od února 2007 náročnou rekonstrukcí, která spočívala nejen v odstranění zabetonování, ale i opravě střešní krytiny a fasády celého objektu.
    Interiér a exteriér “Váhy” byl zrekonstruován velmi citlivě a s maximální věrností, dokonce se podařil dovařit zpět odstřelené části střílen. Při rekonstrukci se podle dochovaných stop zjistilo, že v září 1938 byl objekt nouzově vybaven (nepodařilo se dodat speciální výbavu) a ve stejném duchu je obnoven i interiér v současné době. Návštěvník tak má jedinečnou možnost pouze v tomto objektu vidět například improvizované uchycení zbraní a periskopů.
      Provozovatel: Aleš Crha, Bryksova 774/43, Praha 9 – Černý most II., tel. 737 341 932, email: Ales.opevneni@seznam.cz. Otevřeno nepravidelně nebo po dohodě s majitelem. Více informací na: www.ropiksazena.cz,,


strelecka-revue-3.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Předchozí citace byla pořízena z článku ,,Muzea československého opevnění z let 1935-1938", autorů Mgr.Martin Dubánek, Ing. Jan Lakosil, Mgr.Irena Dibelková-Kellerová, který byl uveřejněn ve Střelecké revue 7/2008.

 
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz