Jdi na obsah Jdi na menu
 


Putování po československém opevnění 1935 - 1989

putovani-po-opevneni.jpeg Putování po československém opevnění 1935 - 1989

Muzea a zajimavosti

Autoři: Martin Dubánek, Tomáš Fic, Jan Lakosil

Nakladatelství: Mladá fronta

Rok vydání: 2011

 Tato publikace mapuje pevnostní muzea na území České republiky. Autoři se snažili přiblížit čtenářům jak ty nejlepší, tak i ta nejzajímavější. Kromě základních informací o objektu či objektech muzeí se můžete dovědět i historii vzniku muze, ale i základní turistické informace.

Naše Pevnostní muzeum v Sazené do této publikace bylo také zařazeno. Doufáme, že si tuto skutečnost plně zasloužíme nejen díky unikátnosti našeho objektu, ale i díky kvalitní expozici. Přinášíme Vám tedy doslovný přepis části publikace, která se věnuje našemu muzeu.

,,Sazená – A-1/24a/Z1

    Muzeum opevnění uprostřed nevelké středočeské vísky tvoří jediný, přesto jedinečný lehký objekt. Byl vybudován v těsné blízkosti obecní váhy na jaře 1938 na místě hasičského skladiště. Na naléhání zpravodajské služby, aby nebyl změněn kolorit návsi, byla pevnůstka realizována jako nenápadný domek se sedlovou střechou. Spolu s nedalekým objektem ve mlýně nepatřil do linie, nýbrž byl přesunutý před ní. Hlavním úkolem obou objektů bylo pokrytí odbočky ze staré silnice z Ústí nad Labem do Prahy, která před Sazenou vedla do Ledčic do Nové Vsi. Spolu s dalšími 74 objekty byla tato pevnůstka vybudována v rámci úseku A-1 Velvary. Tento stavební úsek vedl od Vepřku až za Velvary. Kde se napojoval na úsek A-2. Byl zadán v dubnu 1937 v počtu 74 objektů a stavěla ho firma arch. Zdeněk Lakomý z Prahy. Ke konci roku 1937 přibyly v zadání ještě dvě speciální pevnůstky v Sazené, čímž se počet objektů v úseku zvýšil na 76. První  pevnůstka byla vyprojektována do prvního patra zdejšího barokního mlýna, druhá do středu návsi na místo hasičského skladiště.
    Pevnůstka “U váhy” č. 24/Z1 stála v zapomnění až do února roku 2007, kdy parta nadšenců rozhodla tetno unikátní řopík oživit. Po dohodě s obcí byla pevnůstka pronajmuta na 20 let. Během 15 měsíců trvající rekonstrukce bylo z objektu sbíječkou odstraněno a vynošeno na 32 tun betonu, suti a pískovce. Dále bylo zapotřebí opravit poškozené střílny, rekonstrukcí prošla i střecha celého ojektu a v neposlední řadě došlo i na omítku. Interiér pevnůstky byl obnoven do skutečného stavu ze září roku 1938. Na konci května 2008 byl muzejní objekt slavnostně zpřístupněn pro veřejnost a v červnu 2009 se v okolí objektu konala premiérová historická bojová ukázka. Pevnostní mzeum v Sazené své brány otevírá jednou měsíčně, kdy objekt bývá také vystrojen a vyzbrojen.
    Co mohou návštěvníci shlédnout? Hlavní vyzbrojí tohoto objektu byly dva lehké kulomety vz. 26. V současné době je objekt vyzbrojen jedním LK vz. 26 a jedním LK vz 30/37 J, který byl prvně určen na export do Jugoslávie a do objektu byl stažen pro potřeby mobilizace. Kulomety jsou ve střílnách umístěny improvizovaně, neboť do zář 1938 nebyly dodány lafetace. Z tohoto důvodu je  také možné zhlédnout pod střílnami improvizované  střelecké stolky zhotovené podle pozůstatků těch původních. Dále jsou k vidění další zbraně osádky, tj. pušky vz. 24 a pistole vz. 27. V interiéru pevnůstky může návštěvník vidět i výstroj tehdejších čs. vojáků, vybavení tehdejších lehkých objektů (lapače zplodin, ruční ventilátor atd.), dobově vybavenou lékárničku a také otázky dobové vojenské odborné literatury. Celá expozice je postavena na přirozenosti celého prostředí a je situována do skutečného stavu pevnůstky v září 1938.
    Nedaleko tohoto objektu je možno zhlédnout zvenku objekt č. 25a/Z2, který je zabudován do budovy barokního mlýna. Bohužel je dosud zabetonovaný a nepřístupný.,,

Dále je tento text doplněn v knize kontaktními a turistickými údaji. Neuvádíme je zde, protože si je jednoduše můžete přečíst na těchto stránkách.

 

putovani-po-opevneni-2.jpeg


 

 

 
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz