Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kladenský deník 3.června 2008

  Bohužel na webových stránkách Kladenského deníku není tento článek archivován. Proto jsme zvolili cestu doslovného přepisu z tištěné verze Kladenského deníku. Samotný článek nebyl doprovázen žádnou fotografií.

,,V bunkru je Pevnostní muzeum"

Sazená
- Po patnáctiměsíční rekonstrukci bylo v sobotu v Sazené u Velvar otevřeno Pevnostní muzeum, jehož součástí je bunkr vzor 37 z období první republiky.. Jako jediný u nás je tento binkr z důvodu maskování postaven jako nenápadný malý domek v těsné blízkosti místní obecní váhy. ,,Sazená je v tomto směru mezi bunkráky, jak si říkáme, pověstná, takže i tomu přičítám velkou účast , protože otevření Pevnostního muzea se zůčastnily asi tři stovky zájemců,” uvedl autor projektu Aleš Crha.
 

Vy sám nejste ze Sazené. Jak jste se ke vzniku tamního muzea dostal?
 O opevnění takzvané Pražské čáry, ketré vznikalo ve druhé polovině třicátých let minulého století, se zajímám od roku 1998. Až do roku 2006 jsme se s přáteli snažili zrekonstuovat jednu takovou pevnůstku na Karlštejně, ale protože dohoda s majitelem zkrachovala, hledali jsme něco jiného. Díky tomu, že je systém předválečného opevnění velice dobře zmapovaný, vybrali jsme Sazenou, protože oba zdejší bunkry jsou unikátní. Jeden byl zabudován do barokního mlýna, který je zžíván soukromým majitelem. Tak jsme se zaměřili na druhý, který patří obci. Po delším jednání se nám podařilo přesvědčit obecní zastupitelstvo, aby nám objekt dlouhodobě pronajalo.

Kde jste na rekonstrukci a vybavení Pevnostního muzea v Sazené získali peníze?
   Určitou částku se nám podařilo získat jako dar od obce, ale zbytek, například výzbroj a výstroj, platíme sami. A samozřejmě většinu toho musíme sami odpracovat. Já nejsem technik, spíš dokážu věci zorganozovat, takže hlavní podíl na technické stránce rekonstrukce má Martin Rajnyš z Pevnostního muzea u Václava v Roudnicinad Labem. Ale pomáhali nám i někteří místní lidé.

Kdy je možné muzeum navštívit?
   Otevírací dobu koordinujeme s dalšími zpřístupněnými objekty na Pražské čáře, jako jsou třeba Bratronice a Smečno v kladenském okrese. Takže nejbližší termín zpřístupněnní je sobota 21.června a pak 26.července. Jsme ale připraveni umožnit třeba školám po předchozím objednání návštěvu i mimo tento termín. Kontakty najdou na internetových stránkách www.ropiksazena.cz. A protože sobotní zahájení činnosti našeho muzea spojené s bojovými ukázkami bylo velice úspěšné, obec už požádala, abychom příští rok uspořádali něco podobného.

ZDENĚK KUCHYŇKA

Kladenský deník 3.6.2008

 
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz