Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kladenský deník 21.května 2011

Kladenský deník 21.května 2011

kladensky_denik.jpg,,Mladá ale historicky významná obec, která stále mládne, má lidem i dnes co nabídnout"
Stranu připravila Kateřina Husárová, čerpáno z knihy: Špecinger, Fencl, Votruba: Sazená - velká historie malé obce.

Celostránkový článek vyšel v souvislosti s Dnem rodáků Sazená 2011. Celý článek je vlastně výtahem z knihy Sazená-velká historie malé obce autorů Otakara Špecingera, Václava Fencla a Rudolfa Votruby z roku 2009. Výtahy jsou k zámku, mlýnu,mariánskému sloupu, Váha,škola, letiště a následně k  osobnostem: Josef Lev, Antonín Strnad,František Slabý. Dále je zde zmínka o TJ Sokol a aktivitách v obci. Jedná se ve všech případech o přepis ze zmíněné knihy. A celé je to doplněno tzv. Slovem starosty.

Přepis části o objektu Pevnostního muzea v Sazené:
,,Váha,pevnost
   Konečně v plném smyslu toho slova je ojedinělou památkou také obecní váha na malostranské návsi. Její zadní blok představuje nezničenou a viditelnou pevnůstku tzv.pražské čáry budované v prostoru Sazené na obranu republiky v letech 1937 -1938.
Takových, ale i mnohem větších krytů, bunkrů a pevností tu tehdy vedlo celé systematické pásmo, ovšem Němci je během druhé světové války zcela zničili. Avšak sazenský bunkr, který byl maskován jako nenápadné stavení s červenou taškovou střechou uprostřed návsi, byl pouze zavezen lomovým kamenem a zabetonován. Jedná se o naprosto atypický objekt, který svým stavebním uspořádáním nemá obdoby. V letech 2007 - 2008 několik nadšenců z Klubů vojenské historie objekt kompletně zrekonstruovalo, takže dnes slouží jako malé pevnostní muzeum, vybavené kompletně tak, jak měl být objekt připraven na válku.”

 

 
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz