Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cykloturistika č.10/2010

cykloturistika.jpegCykloturistika 10/2010

V říjnovém čísle měsíčníku Cykloturistika vyšel rozsáhlejší článek pod názvem
,,Železobetonové pomníky” , autora Pavla Vašaty (foto autor a Radek Hrabčák).
V něm je posáno několik muzejních objektů prvorepublikového opevnění z let 1935 -1938.
Zmíněny jsou tyto (v pořádí a pod názvy jak jsou uvedeny v článku):
    -    Nejmenší z největších - Dělostřelecká tvrz Stachelberg
    -    Opevněná náves - Muzeum ,,U váhy”
    -    Krasavec těžké váhy - K-S 5 ,,U potoka”
    -    Krušnohorští obránci - Muzeum čs.opevnění Na Kočičáku
    -    Vše v jednom - Pevnostní areál Slavonice.

 Protože v době psaní tohoto příspěvku neměl časopis Cykloturistika elektronický archív starších čísel, nemůže Vám nabídnout celý článek. Jako vždy si tedy můžete přečíst přepis textu týkajícího se Pevnostního muzea v Sazené.

,,Železobetonové pomníky”  (autor Pavla Vašaty, foto autor a Radek Hrabčák)
,,Opevněná náves - Muzeum ,,U váhy”

  Muzeum Sazená, objekt č.a-1/24a/Z1 nenajdete v našem pohraničí, ale zhruba pět kilometrů severně od Kralup nad Vltavou. Objekt je sice považován za lehké opevnění nového typu, ale svým tvarem a umístěním se řadí mezi tzv.atypické. Byl zbudován přímo na návsi obce Sazená v těsné blízkosti obecní váhy v místě bývalé hasičské zbrojnice. Aby byl objekt v obci co nejméně nápadný, dostal podobu malého domku se sedlovou střechou.
  Provozovatel se objektu ujal v roce 2007, ale nejprve bylo třeba z interiéru odstranit úctyhodných 32 tun betonu a suti, kterým byl zaplněn! V současné době je již objekt kompletně zrekonstruován do skutečného stavu ze září 1938. Hlavní výzbroj objektu tvořily dva lehké kulomety, které je zde možné vidět i v současné době, a to vždy o poslední sobotě v měsících duben až září, kdy bývá objekt vyzbrojen a vystrojen.
 Informace k provozu muzea a také velmi zajimavé fotografie z jeho rekonstrukce najdete na webových stránkách www.ropiksazena.cz.
  V obci sazená se nachází ještě jeden raritní objekt, a to A-1/25a/Z2, který byl pro změnu zabudován do budovy zdejšího barokního mlýna. Objekt je buhižel zebetonovaný a nepřístupný.
  Na nejbližší cyklotrasy je okolí Sazené bohužel ,,hluché”. Ale když ve Veltrusech odbočíte z cyklotrays č.2 na sever do Nové Vsi, kde se potom dáte po silnici třetí třídy na Velvary, po 1,5 kilometrech dojedete do Sazené a tam už na návsi uvidíte místní váhu. Muzeum má i svojí dřevěnou turistickou známku č.1610.,,

Výňatek pochází z článku ,,Železobetonové pomníky” , autora Pavla Vašaty (foto autor a Radek Hrabčák), uveřejněného v Cykloturistika č.10/2011.

cykloturistika-2.jpeg

 

 
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz