Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zamlčené dějiny - Tomáš Krystlík

29. 4. 2010

ObrazekNázev: Zamlčené dějiny

Autor: Tomáš Krystlík

Nakladatelství: Alfa nakladatelství, Praha

Rok vydání: 2008

ID kód Pevnostního muzea v Sazené: Sa-KN-02

 

   Publikace se dle vyjádření autora věnovat přelomovým rokům 1918, 1938, 1948 a 1968. Autor nám chce předložit nezveřejněná fakta a informace,které jsou dle jeho soudu zatajovány a zamlčovány. Celá kniha má neucelenou koncepci a čiší z ní totální roztříštěnost. Jednotlivé kapitoly vážící se k určitému roku, který byl pro Československo přelomový,mají rozdílnou úroveň zpracování. Dalo by se říci, že s každou další stránkou se kniha zhoršuje. Jestliže první kapitola o vzniku Československa jakž takž splňuje představu o historické práci, pak následující kapitoly jsou již na úrovni referátu ze střední školy. A to referátu velmi špatného. Minimum odkazů na zdroje informací, na jejiž základě autor text napsal. Celý text působí nesourodě, jakoby autor jen skládal informace na sebe bez jakékoliv návaznosti. Také interpretace faktů je taková, aby odpovídala světonázoru autora. Bohužel není neobvyklé ani překrucování faktů. A ani to nezvládá autor nějak bravurně. Celá kniha je pak doslova přecpána odsuzováním a soudy všech, kteří se autorovy nezamlouvají. A tomu se nelíbí asi nikdo, všichni, kteří se podíleli na vzniku ČSR, všichni političtí a vojenští představitelé první republiky, všichni, kdo bojovali i nebojovali v letech druhé světové války, všichni, kdo žili v roce 1948. Prostě dle autora můžou za všechno zlo Češi. A malá perlička na úvod,dle pana Krystlíka byl Konrád Henlein přesvědčený demokrat, který byl do náruče Adolfa Hitlera vehnán zpupnou, šovinistickou vládou československou.

  Zde uvádím několik dalších perel. V části nazvané ,,Připravenost armády“ autor píše: ,,O technické úrovni českých tanků svědčí pozdější výrok Adolfa Hitlera z 20.5.1942 o tom, že jsou tak mizerné kvality, že jejich pancíře Rusové hladce prostřelí.“    Pan Krystlík zapomíná na to jaký skok učinila obrněná technika mezi léty 1938 až 1942. Zřejmě nikdy neviděl záběry z polského tažení (1939) nebo francouzského (1940), kde naše tanky bohužel úspěšně bojovali v německých obrněných formacích.

    V té samé části autor píše: ,,Stanoviště hlavního velitele československých branných sil bylo v Račicích u Vyškova, ležících pouhých 70 kilometrů od hranice, v místě extrémně ohroženém útokem od jihu z bývalého Rakouska. Bylo chráněno jen třemi protileteckými bateriemi (podle některých svědectví jen jednou jedinou), protiletecký kryt pro armádní velení byl pouhý rozměrnější sklep, který by náletu jen stěží odolal. A Němci měli výsadkářské vojsko, takže osud armádního velení by byl býval v několika hodinách po začátku války asi zpečetěn.“ Kvůli poslední větě bych panu Krystlíkovi doporučoval přečíst si knihu z pera Petra H.Grynera – Kréta. Gryner patří k uznávaným americkým historikům a ve zmiňované knize se zabývá i vznikem německých výsadkových sil. A také zde popisuje propagandistické cvičení, které se uskutečnilo po záboru Sudet v oblasti Bruntálska. Dopadlo katastrofálně, i když probýhalo v mírových podmínkách a za podpory místního obyvatelstva. Což by se v případě války v Račicích u Vyškova nedalo očekávat.

   V seznamu použité literatury jsem objevil k tématu ozbrojených sil pouhé tři odkazy. Své znalosti o československém opevnění čerpal z knihy ,,Československé opevnění 1935-1938“ (Aron a kol.). Z této publikace si vybral pan Krystlík pouze ta fakta, která se mu hodila a i ty následně upravil k obrazu svému. Dále je zde zmiňován článek z pera Emila Klesla: Proč se budovalo opevnění (Český deník,Praha 15.3.1993) a dále článek Pavla Šrámka: Obranyschopnost Československa v roce 1938

(http://toulky.vojenstvi.cz/3-obranyschopnost-ceskoslovenska-v-roce-1938.html). Na seriózní práci historika se nám to zdá poněkud málo.

   Těch perel, co napsal pan Krystlík v knize je mnohem mnohem více, ale pokud by je člověk měl všechny vypsat, pak by z toho byla další kniha. Domnívám se, že tato kniha je vyloženě snůška hloupostí.

Seznam kapitol:

I. Okolnosti zrodu republiky

II. První republika – ostrůvek ,,demokracie“ v Evropě¨

III. Konrad Henlein

IV. Mýty o mnichovských událostech

V. Druhá republika – období, o němž se raději nemluví

VI. Pozadí atentátu na Heydricha a Eliášovy smrti

VII. protektorátní odboj

VIII. Beneš v druhém exilu¨

IX. Třetí republika – národně socialistický stát 1945-1948

X. Mýtus o roku 1968

Seznam vyobrazení:

Publikace neobsahuje žádné vyobrazení

 
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz