Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český sen - Oldřich Knitl

cesky-sen-oldrich-knitl.jpeg  Název: Český sen

  Autor: Oldřich Knitl

  Nakladatelství: Jiří Tomáš - nakladateství Akropolis

  Rok vydání: 2004

  ISBN:80-7304-044-1

  Kód Pevnostního muzea: Sa-KN-35

  Knih s tématikou Mnichova 1938 je mnoho. Od historických studií s úzkým zaměřením na politické či vojenské aspekty až po tzv. historické fikce ,,co by, kdyby". Ovšem těch dobrých   až tak moc není a v segmentu historických fikcí je jich velmi velmi málo. Čím více toho člověk k danému tématu přečte, tím více je pak skeptičtější ke každé dalsí knize.

Jsem rád, že kniha Český sen nenaplnila mé skeptické očekávání. V průběhu četby mě má skepse změnila v uznání vůči autorivi - Oldřichu Knitlovi. A zde bych si vypůjčil text z předsázky knihy : ,,V knize Český sen se Oldřich Knitl tematicky zabývá československým rokem 1938. Žánrově jde o poněkud neobvyklé spojení eseje s něčím, co by se snad dalo nazvat historické sci-fi. Jde o úvahy, které se opírají o co nejpřesnější historická fakta a které co možná nejpřístupnější formou hledají vysvětlení aktuálních událostí roku 1938 jednak v jejich dějinných předpokladech, jednak v charakterech a osobních danostech hlavních postav tehdejšího dramatu - Hitlera, Chamberlaina, Beneše, Daladiera, Bonneta a dalších. Poslední čtvrtina knihy opouští historickou realitu a pokouší se fiktivním dějem odpovědět na otázku, která Čechy dodnes zajímá, totiž co by se stalo, kdyby tehdy 30.září o polednách nedošlo ke kapitulaci. I zde jsou ale podkladem fakta - mezinárodně politické rozložení sil, domácí situace, plány a vojenská síla německé a československé armády."

cesky-sen.jpeg  V podstatě je text z předsázky vyčerpávající. Jen bych doplnil, že se Český sen příjemně čte a četnář je tak pomalu, ale jistě vtahován do děje. I když Oldřich Knitl předkládá v textu množství informací, jsou podávána čtivou a srozumitelnou formou. Na mnoha místech nás zavádá do vzdálenější historie, aby čtenářům osvětlil některé aspekty událostí či chování jednotlivých postav, které jsou důsledkem dřívějších událostí. A je to jen ku prospěchu věci, protože tak snáze může čtenář chápat vzájemné vazby či návaznosti, které by mu bez těchto informací přišly nelogické nebo neuvěřitelné.

  Postupně tak Oldřich Knitl dává dohromady velkou skládačku roku 1938 a dělá to tak, aby čtenáře nenudil, ale i hlouběji vtáhnul do děje. O to více jsem se těšil na poslední čtvrtinu knihy, která začíná zatčením prezidenta Beneše pro velezradu. Zde již Oldřich Knitl rozehrává scénář ,,co by, kdyby". Kdo by čekal obsáhlé líčení bojů bude zklamán. Stejně jako předchozí části knihy i tady používá autor střízlivého a přitom čtivého popisu událostí. Ano, nakonec bojujeme sami a jsme ,,poraženi". A následuje i 2.světová válka, ovšem za poněkud jiných okolností a naše země nakonec stojí mezi vítěznými mocnostmi a ne v nějaké podřené roli.

Knihu všem vřele doporučuji!                                                           

J.H.

 

 

 
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

ropiksazena@seznam.cz