Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Sazené je ještě jeden dochovaný řopík, do nějž sice dnes není přístup, ale rozhodně stojí za povídání..

Objekt A1/25a-Z2 byl stejně jako objekt u váhy zpracován v prosinci 1937 a následně byl v lednu 1938 zadán k výstavbě firmě arch. Lakomého z Prahy. Přesné datum betonáže zatím neznáme, ale víme, že tehdejším majitel byl p. JUDr. Žáček, což byl strýc současného majitele p. Ing. Emila Šedivého. Armáda s JUDr. Žáčkem uzavřela nájemní smlouvu na užívání objektu v době trvání 30 let, tedy do roku 1968.

Ve mlýně byla vybudována jednostřílnová pevnůstka se dvěma vchody. Měla za úkol, spolu s objektem u váhy, postřelovat komunikaci vedoucí přes obec od Ledčic dále na Novou Ves. Zajímavostí bezesporu je fakt, že v objektu nebyly mřížové vstupní dveře. První vchod byl z interiéru mlýna a uzavíraly ho pancéřové dveře. Druhý z vchodů byl umístěn na přilehlou dřevěnou pavlač a taktéž byl uzavřen pancéřovými dveřmi. Pod tímto vchodem byl dekl, jenž uzavíral přístup do nouzového výlezu. Ten byl opatřen kramlemi a skrz něj se dalo prolézt do nižších pater budovy a pak úplně mimo budovu. Celou tuto atypickou pevnůstku podpírá skrz dvě patra sloup o rozměru 50x50 cm, který je vespod zakončen betonovou patkou o rozměrech 1x1 m.

Za okupace byl objekt pravděpodobně jako ostatní dochované objekty zabetonován, kromě výdechu ventilace. Ten zůstal neznehodnocený. Při přestavbě mlýna v poválečných letech vzala za své dřevěná pavlač, která byla vyměněna za betonovou. Veškeré pozůstatky po pevnostním objektu byly časem zahlazeny.

Dnes jde snad jen závidět současným majitelům, že mimo barokního mlýna, jenž mimochodem patří do seznamu kulturních památek ČR, vlastní i jednu z nejobdivovanějších pevnůstek v republice.

 

Objekt je zhlédnutelný pouze z exteriéru, v interiéru není již nic vidět a snažně prosím: Respektujte při možné návštěvě soukromí majitelů !!!

 

Náhledy fotografií ze složky Pevnostní objekt A1/25a-Z2

 

 Kontakt

Pevnostní muzeum v Sazené z.s.

Nad Nádražím 129
Zadní Třebaň, 267 29

Vlastní muzeum se nachází
v obci Sazená.

+420 737 341 932

muzeum@ropiksazena.cz